« | Головна | »

Захист авторського права на фотографію

Додав cadaver | Серпень 7, 2012

В умовах активного розвитку інформаційних технологій, кожен професійний фотограф, і просто любитель познімати цікаві кадри, стикається з проблемою захисту прав на результати своєї творчості.

Я не даремно кажу творчості, оскільки, якщо згадати історію, то фотографи не відразу були визнані власниками авторських прав на свої твори, як раз через те, що фотографії розглядали лише як результат технічного копіювання за допомогою фотоапарата і набору хімікатів. На самому ж вклад фотографа в створення фотографії носить творчий характер, оскільки він сам формує композицію, вибирає сюжет, оцінюючи виразність створюваного кадру. На жаль, фотограф, захоплений реалізацією своєї ідеї, не завжди замислюється, що створений ним об’єкт буде мати комерційний інтерес, або може бути неправомірно використано третіми особами.

Згідно ст.2 Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів (до якої приєдналася Україна) та ст. 8 Закону України “Про авторське право і суміжні права” фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними фотографії, охороняються як об’єкти авторського права. Авторським правом охороняються фотографії, які є результатом творчої діяльності людини – як опубліковані, так і не оприлюднені, як завершені, так і не завершені, незалежно від їх призначення, жанру, обсягу, мети (освіта, інформація, реклама, пропаганда, розваги тощо . д.). Однак передбачена цим Законом правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у фотографії.

Як відомо, реєстрація авторського права не є обов’язковою, оскільки охорона авторських прав на фотографії як об’єкти авторського права не вимагає ніяких формальностей, і не залежить від їх цінності, призначення і т.д. Досить розмістити на самій фотографії інформацію про автора в наступному форматі «© Ім’я-Прізвище Автора, Рік першого опублікування», наприклад, © Ольга Мельникова, 2011). Однак бувають випадки, коли реєстрація необхідна, наприклад, для підтвердження авторських прав, або при передачі майнових прав, тощо.

Згідно ст.7 Закону України про авторське право суб’єктами авторського права можуть бути автор, спадкоємці автора, а також особи, яким передані авторські майнові права.

До майнових прав автора відносяться:
виключне право на використання твору;
виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

У загальному випадку термін дії майнових прав автора на фотографію діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті. Закінчення строку дії майнових авторських прав означає перехід твори у суспільне надбання. Фотографії, які перейшли в суспільне надбання, можуть вільно використовуватися будь-якою особою без виплати авторської винагороди при дотриманні немайнових прав автора. Особисті немайнові права на відміну від майнових невідчужуваними та мають необмежений термін дії.

Pages: 1 2 3

Розділ: Статті | No Comments »

Ваш коментар

Сплит система mystery цены в ростове на дону Сплит системы Ростов на дону.